Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Gjermani/ Gjendet bombë me peshë 1.8 ton, evakuohen 50.000 banorë

Nga Skenderi 0

Një bombë rreth 1.8 ton është gjetur në qytetit gjerman Augsburg, ndërsa për arsye sigurie janë evakuuar rreth 50.000 banorë, ndërsa autoritetet po punojnë për çaktivizimin e objektit shpërthyes.

Bomba u zbulua gjatë punimeve për hapjen e themeleve të një ndërtese të re dhe policia njoftoi se nuk di se sa kohë do të duhet për çaktivizimin e saj. Sidoqoftë, autoritetet nuk duan të rrezikojnë dhe kanë evakuar këdo në një rreze prej 1.5 km nga bomba e gjetur.

Deri në çaktivizimin e bombës nga ekspertët, një pjesë e të evakuarëve do qëndrojnë në shkolla apo palestra.

Sipas BBC, bomba prej 1.8 tonësh i përket Luftës së Dytë Botërore, dhe mendohet se ajo u lëshua nga një avion britanik gjatë një bombardimi masiv në vitin 1944, që shkatërroi qytetin.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej