Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Gjendet “koka” e Ali Pashë Tepelenës (foto)

Nga admin 0

“Trupi në Janinë e koka në Stamboll”…

Ky është vargu i një prej këngëve më të njohura shqiptare që këndohet për nder të Ali Pashë Tepelenës.

Pasi u mposht nga ushtritë osmane, Pashait të Janinës iu dërgua koka në Stamboll për të treguar se ai ishte vrarë vërtetë.

Që prej asaj kohe, nuk dihej me siguri se ku e kishte varrin pashai i madh.

Ish-ministri i Arsimit, Et’hem Ruka ka bërë publike në facebook faktin se më në fund varri i pashait është gjetur.

Postimi i Ethem Rukës:

“Pas shumë përpjekjesh, im bir Rudenci, sapo gjeti ku prehet koka e Ali Pashë Tepelenës në Stamboll! Pashai prehet pranë të birit Veliut.”

https://www.syri.net/arte-media/214208/foto-gjendet-koka-e-ali-pashe-tepelenes/

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej