Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Gazeta “To Vima”: Greqia merr po aq det sa kishte në marrëveshjen e mëparshme

Nga 27.al 0

Në këtë artikull të gazetës “To Vima”, e cila shërben si zëri zyrtar i shtetit grek artikulohet marrëveshja e detit, ashtu si qëndron tani pas takimeve Bushati-Kotzias. Midis detajeve, deklarohet se Greqia fiton 306 km2, po aq sa në marrëveshjen e mëparshme, të rrëzuar nga Gjykata Kushtetuese e Shqipërisë me kërkesë të opozitës së asaj kohe që drejtohej nga kryeministri i sotëm, Edi Rama.

Greqia tenton të argëtojë/mashtrojë me disa lëshime broçkulla rreth Korfuzit dhe disa ishujve me parametra nëndetarë dhe detaje për legalizimin të statuve sipas “kanunit” grek.

Por, edhe këto si fasada tendecioze në dëm të Shqipërisë, me qëllim për të vendosur edhe precedentë nga ana Greqisë kundër Turqisë.

http://www.tovima.gr/politics/article/?aid=943593

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej