Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Gardhi kundër refugjatëve, Hungaria në referendum për të refuzuar azilantët

Nga Klodiana 0

Hungaria do të mbajë të dielën një referendum, ku do të votohet kundër pranimit të refugjatëve në rast se Bashkimi Europian vendos të zbatojë ndarjen e tyre në përqindje. Në shumë vende refugjatët presin udhëtimin drejt Europës dhe lëvizjet janë të vogla, megjithatë Budapesti dëshiron të sigurohet se kjo nuk do të ndodh në asnjë mënyre. Hungaria është duke ndërtuar një gardh të dyfishtë për të ruajtur kufirin. Gardhi që mbron Europën nga refugjatët.

Pavarësisht se refugjatë nuk ka pasur, hungarezët janë duke ngritur edhe një gardh tjetër dhe një rrugë në mes. Gjuetarët e kufirit do të rrinë gati. Në bashki thonë se fjala është për emigrant dhe jo refugjatë. Ata nuk mund ta pranojnë gjithë botën.

Ballkani, një hartë shumëngjyrëshe e refugjatëve të ngujuar në vende të ndryshme. Një pjesë e tyre kthimin nuk e shohin si rrugë. Presin hapjen e portës së hekurt pasi ziles I kanë rënë prej kohësh.

/topchannel/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej