Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Futbolli në zi/ Ndërron jetë ish-portieri i Kombëtares

Nga admin 0

Mikel Janku një nga personalitetet më të rëndësishme të futbollit shqiptar është shuar në moshën 78-vjeçare.

Ai do të mbahet mend si ish-portieri i Kombëtares së Shqipërisë, njëherësh ish-portier i ekipit të Partizanit, por edhe si gazetar dhe komentator i mirënjohur sportiv.

Mikel Janku e nisi karrierën si ushtarak, ku u bë pilot helikopteri, por u morr qysh i ri fare me futboll, ku talenti i tij shpërtheu në mbrojtjen e portës së Partizanit dhe përfaqësues së Shqipërisë në periudhën 1962-1969 dhe 1964-1967.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej