Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Francë/ Trafikonin emigrantë për në Britani, arrestohen tre shqiptar

Nga Skenderi 0

Pesë persona janë arrestuar, ku mes tyre tre shqiptarë, pasi ata  akuzohen për kontrabandimin e emigrantëve të paligjshëm nga Shqipëria drejt Britanisë.

Rrethi i kontrabdistëve u shpërbë këtë javë, pasi policia kishte vënë nën vëzhgimin një organizimin e  rrjetit nga fundi i shtatorit, thuhet në një raport të France Bleu.

Dy francezë dhe tre shqiptarë janë akuzuar për trafikimin e emigrantëve të paligjshëm, të cilët u merrnin nga 6 000 euro (5 000 paund), për kalimin në Britani nëpërmjet portit të Roscoff në departamentin francez administrativ të Finistère, Brittany.

Në mënyrë që të mos binin në sy, trafikantët i fusnin emigrantët në bagazhin e automjeteve dhe më pas “futeshin në zonat me fluks të larta trafiku në Rscoff”.

Policia po vazdon hetimet për kapjen e plotë të grupit, ndërsa mediat franceze aludojnë se ajo që është zbuluar është vetëm “maja e ajsbergut”.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej