Ka than' i moçmi: 

"Dokrra thirren kah Shqypnija, dija, kanga e historija".

                                                                                       -Gjergj Fishta

Fotot e rralla/ Dëshmitë se ka patur shqiptarë në Korfuz

Nga 27.al 0

Këto janë dy foto të rralla që tregojnë se në ishullin grek të Korfuzit ka patur banorë shqiptarë.

Në foton e parë duken shqiptarët e Çamërisë në portin e Korfuzit më 1895, fotografuar nga Frederick Edward Gould Lambart, kurse në të dytën, shkrepur po në vitin 1895, po çamë me veshje kombëtare.

2

Fotot janë marrë nga arkiva e historianit Arben Llalla

/shkodra.news/

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej