Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fotografia që shpjegon pse shqiptarët nuk presin dot në radhë

Nga Media 0

Nga Adrian Muhaj

Nji shembull se si përmes nji fotografie mund të shpjegojmë sjellje shoqërore që në dukje janë të pashpjegueshme.

Konkretisht, zakoni i mirënjohur i shqiptarëve të Shqipërisë së sotme për të mos pritur në radhë, për t’u shtyrë pa nevojë, qoftë kur hipim në autobuz, qoftë kur blejmë në nji dyqan mund të shpjegohet përmes kesaj fotoje.

Gjatë periudhës së diktaturës, për shkak të mungesës së theksuar të gjithçkaje nëpër dyqane apo shitore, shqiptarët ishin bërë mjeshtra të mosmbajtjes së radhës dhe shtyrjes e përvjedhjes në radhat e gjata të pritjes nëpër dyqanet çerek plot dhe treçerekë bosh. Prandaj, nëse nuk ishe i zoti në shtyrje, mbeteshe pa gjë dhe nuk dihej se kur do të jepej sërish rasti të blije nga dyqani çerekbosh, sepse radha vetëm shtohej…

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej