Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Fotografi të rralla të vashave shqiptare në vitin 1915

Nga Media 0

“Këto vajza shqiptare në Veri të vendit, bëjnë punët më të mëdha në fshat, ndërsa burrat i shmangen ngarkesës, edhe për arsye që shumë prej tyre janë të rrezikuar nga gjakmarrja. Ky është përshkrimi që i bëjnë fotografive të disa vashave shqiptare në vitin 1915, mediat gjermane. Atje shkruhet se çikat në Shqipëri, kujdesen për fëmijët, kafshët, kullotat, gjithçka siguron jetesën. Ato kujdesen për festat, kur qëndisin veshjen e tyre festive të bardha në të zezë. Një fotografi pasqyron një festë në Veri të vendit ku një gajdexhi lëshon tingujt e gajdes, rreth të cilës kërcëjnë këto vajza malësore.

gra-ne-shkoder

malsore-nga-shllaku

shkodraneviti1924

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej