Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fotografi i panjohur dhe i harruar, që ishte regjistruar si sheqerxhi

Nga Media 0

Dhimitër Vangjeli një emër thuajse i panjohur në historinë e fotografisë shqiptare. Fotot e tij gjenden të pasqyruara në botimet e rëndësishme të kohës.

Në regjistrat tregtare të fillim shekullit të ’20 Kolonja nuk rezuilton të ketë pasur ndonjë fotograf dhe Dhimitër Vangjeli ishte regjistruar si sheqerxhi.

Megjithatë është gjetur tabela e dyqanit të tij ku shkruhet “Hëmbëltore, Orëndreqës dhe Fotografia Dhimitër K.Vangjel”

Në fundin e viteve ’60, një fond prej 1300 fotosh u mor në ruajtje nga bashkia pasi rrezikonte të shkatërrohej.

Megjithatë nuk u regjistrua si fond në inventarët e muzeut apo bashkisë dhe askush nuk e vlerësoi apo studioi dhe mbeti i mbyllur në një valixhe të vjetër dhe arkë municionesh duke u njohur vetëm nga një grup i vogël njërëzish.

Kaloi shumë kohë sa u përhapën legjenda nëse ekzistonte vërtetë arkivi apo jo.

Foto janë publikuar më vonë në albumin ‘Kolonja përmes fotografisë së Dhimitër Vangjelit”

https://web.facebook.com/shqiperiaeharruar/?tn-str=k*F

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej