Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Forumi ekonomik botëror, Shqipëria ngjitet me 13 vende

Nga Ejona 0

 

Shqipëria është përmirësuar me 13 vende krahasuar me vitin e kaluar bazuar në raportin e konkurrueshmërisë globale. Në raportin e publikuar nga forumi ekonomik global vendi ynë u rendit i 80-ti në 138 vende të marra në studim.

Në këto 5 vjet ky është vlerësimi më i mirë, ndërsa vitin e kaluar Shqipëria klasifikohej e 93-ta në listë. Në raport konstatohet se Shqipëria grumbullon 4.06 pikë nga 3.93 të një viti më parë.

Sa i përket konkurueshmërisë Shqipëria ka patur një përmirësim me 17 pozicione në renditjen globale. Rritje kanë pësuar të gjithë indikatorët, kryesisht në “Arsim dhe Shëndetësi”.

Pozitat e favorshme të Shqipërisë në renditje lënë pas vendet si Greqi, Malin e Zi, Serbinë dhe Bosnje-Hercegovinën.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej