Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Foltorja e Kuvendit, atje ku shahet, fyhet e ku lëshohen akuza të frikshme

Nga Media 0

parlament3

Një histori përmes fotografive, nga plagosja e Azem Hajdarit tek  kërcimi i Ilir Metës mbi foltore drejt e në tavolinën e kryetares së Kuvendit.

parlament5

E shihni këtë burrë që si zemërluan është sulur drejt podiumit të ministrave e të kryetares së Kuvendit. Është Ilir Meta, tetë vjet më parë, kur Berisha dhe Rama po miratonin me konsensus reformën zgjedhore, e cila penalizonte LSI-në. Është një ndër ngjarjet e dhunshme në këtë foltore. Sot, Ilir Meta është ulur në poltronin e kryetarit të Kuvendit dhe prej andej bën thirrje për qetësi e dashuri, kur grinden Rama e Berisha. Me siguri e ka harruar atë kohë, kur i duhej të dilte shpesh në atë foltore për t’u përballur herë me njërin e herë me tjetrin, në rastet kur i kishte kundërshtarë.

Në këtë foltore kanë ndodhur shumë ngjarje. Është vendi  ku villet vrer, ku shahet e fyhet, ku rrihen me grushta  e ku kanë ndodhur dhe plagosje. Deputetë, ministra e kryeministra lëshuar akuza të frikshme e nuk kanë lënë gjë pa i thënë njëri-tjetrit edhe për familjarët e tyre.

Padyshim që një ndër ngjarjet më të frikshme të ndodhura në atë foltore është plagosja e themeluesit të PD-së, ish-deputetit të kësaj partie, Azem Hajdari. Ka ndodhur në vitin 1997, ku pas një debati të ashpër me deputetin e PS-së, Gafur Mazreku, ky i fundit e qëlloi me armë.

Më pas të tjera sherre të rënda kanë ndodhur në atë foltore, vendi  që dëshmon një histori të frikshme të një fjalori të shthurur. Një histori e shkurtër e shrrnajave vjen përmes fotografive të publikuara nga regjizori Saimir Kumbaro.

sherr-gafuri-me-azemin

parlament2

parlament4

parlament-1

parlament6

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>