Ka than' i moçmi: 

“Gjysmë mjeku-vdes njerëzia, gjysmë idealisti-nuk bëhet Shqipëria”.

                                     -Fan Noli

Fjala e lirë kundër privatësisë 

Nga Media 0

Nga Klodian Tomorri

Një nga casuset më të paparë të konfliktit të përjetshëm foal e lirë vs privatësi ka ndodhur në Angli para 6 vjetësh. Eshtë super histori.

Në vitin 2011, Ryan Giggs, ish mesfushor i Manchesterit, ja drodhi gruas me njerën. Giggsi e ka bërë shumë herë këtë punë, por këtë herë bëri një proçkë aq të madhe sa zhyti gjithë Britaninë në një krizë të thellë juridike.

Anglia kishte një ligj privatesie që i ndalonte mediat të nxjerrin emra në publik për çështje private.

Këtë të Giggsit e dinin të gjithë gazetarët, por nuk e shkruante dot asnjë gazetë apo televizion sepse ligji parashikonte dënim 2 vjet e gjysmë burg për shkelje privatësie.

Shkoi njëra nga gazetat sfidoi ligjin në Gjykatën e Lartë, posaçërisht për këtë çështje. Gjykata ja rrëzoi kërkesën. Ligji nuk preket tha. Gazetari që do nxjerrë emrin ka dy vjet e gjysmë burg.

Ca ndodhi? Anglezët filluan ta shkruanin në Twitter që Giggsi është kapur me mat Imogene Thomas. Ky paditi Twitterin. Por Twitteri tha nuk e kam unë përgjegjësinë, por ata që e shkruajnë dmth qytetarët. Ishin 75 mijë Twitter.

Avokati tha do padisim të gjithë qytetarët që kanë bre twitt. Dmth 75 mijë angleze rrezikonin automatikisht 2 vjet e gjysmë burg secili. U bë një kaps juridik i paprecedentë. Cul de sac.

Si e zgjidhën do thoni ju? Doli një deputet i Lib Demsave në foltoren e Parlamentit dhe tha: Ryan Giggs ka bërë seks me Imogene Thomas në hotel duke tradhëtuar gruan. Ligji ynë i privatësisë është një idiotësi monumentale- tha.

Kjo i hapi rrugë gazetave që ta shkruanin emrin më në fund.

Ditën tjeter titulli i The Mirror ishte monument: Naming private Ryan

Iku ligji për lesh. Morali: Sado e commander të jete një qeveri, ajo kurrë nuk mund të imponojë një ligj, të cilin qytetarët e refuzojnë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej