Ka than' i moçmi: 

"Nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur - nëse jemi të ndarë e mundura bëhet e pamundur"

                                                                                       -Faik Konica

Fier/ Vijonë protestat kundër ndërtimit të impiantit të mbetjeve

Nga Skenderi 0

Banorët e fshatit Mbrostar të Fierit kanë dalë në protëstë kundër ndërtimit të inpiantit të mbetjve në këtë zonë. Protestuesit shprehen  se fusha e mbetjeve do të dëmtojë rëndë mjedisin dhe tokat e tyre.

Vendimi për ndërtimin e impiantit të mbetjeve në Mbrostar u mor disa ditë më parë në mbeldhjen e Këshillit Bashkiak të Fierit. Vendimi erdhi vetëm një javë pasi u anullua një tjetër vendim që përcaktonte fshatin Portëz si vend për fushën e mbetjeve.

Banorët e kësaj të fundit protestuan deri sa vetë firma ndërtuese deklaroi se zona nuk është e përshtatshme për impiant mbetjesh.

Në Fier ka pasur një valë protestash kundër ndërtimit të inpiantit të përpunimit të mbetjeve edhe më hërët dhe konkretisht në fshatrat Kraps, Plykë dhe Mbyet.

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej