Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Fier/ Fabrika e mbetjeve/ Banorët: Do na kontaminohen tokat, plani i fshehtë

Nga Skenderi 0

capture

News24 ka qenë në fshatin Plyk të Fierit, aty ku parashikohet të nisë ndërtimi i fabrikës së riciklimit të mbetjeve.

Ndërkohë që tashmë është shpallur firma fituese për këtë projekt ata që e kundërshtojnë ndërtimin e kësaj fabrike janë banorët e zonës, të cilët deklarojnë se ky projekt do të sillte kontamininim e tokave të tyre.

Ndonëse që të gjithë flasin për këtë projekt, banorët deklarojnë se nuk janë vënë në dijeni se në tokat e tyre do të ndërtohet një fabrikë riciklimi mbetjesh, duke pretenduar se edhe matjet janë bërë në mënyrë të fshehtë.

Nga ana tjetër kryeadministratori i bashkisë fier Florjan Mucaj pretendon se nuk ka ankesa nga banorët e zonës.

Sipas Mucajt, me një vendim të këshillit bashkiak të korrikut të 2015 është shpallur gjendja e emergjencës për shkak të fushës aktuale të mbetjeve në hyrje të qytetit të Fierit dhe iu kërkua Ministrisë së Mjedisit ndërtimi i një landfilli.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>