Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Festa e Sulltan Novruzit, ja si festojnë bektashinjtë shqiptarë

Nga Klodiana 0

Besimtarët bektashinj festojnë sot festën e Sulltan Novruzit. Kjo festë simbolizon ardhjen e pranverës si dhe ditëlindjen e Imam Aliut.

Në Shqipëri ndodhet Kryegjyshata Botërore e Bektashizmit e cila vizitohet çdo vit nga besimtarë dhe turistë nga e gjithë bota.

Kjo festë festohet në shumë vende të botës nga data 22 mars deri më 26.

Bektashinjtë gatuajnë ushqimet karakteristike, që janë byreku me 12 lloj të ndryshme barishtesh,(spinaq, lëpjetë, majdanoz, fletë lakre, kopër, gjethe prasi etj). Bimët e tokës simbolizojnë jetën e re që çel në pranverë dhe begatinë, brenda në byrek futet edhe një monedhë metalike.

 

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej