Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Fermerët në Mançurisht hedhin 300 kuintal mollë në kanal (film)

Nga Ejona 0

300 kuintalë mollë janë hedhur nga fermerët e fshatit Mançurisht në ujërat e kanalit të fshatit.

Fermerët shprehen se tonelata të tjera me mollë do të hidhen pasi ato kanë mbetur stok dhe asnjë nuk i blen.

Fermerët kanë zgjedhur këtë mënyrë për të protestuar ndërsa ankohen se përveç kostove të kultivimit të tyre duhet të paguajnë dhe kushtet frigoriferike.

Duke njohur vetëm humbje për sezonin e ardhshëm fermerët paralajmërojnë se nëse do jetë një situate e njëjtë, do ndalojnë së kultivuari mollët si të vetmin dështim që kane pasur vitet e fundit. Rezultati i një jete të tërë pune dhe lodhje shihet me keqardhje në këto ujëra të cilat si për ironi kanë pushtuar më shumë se 1 kilometër kanalin e ujërave të Devollit.

Pamje të sigururuara nga BallkanWeb.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej