Ka than' i moçmi: 

"Nëse jemi të bashkuar, e pamundura bëhet e mundur - nëse jemi të ndarë e mundura bëhet e pamundur"

                                                                                       -Faik Konica

Fasada ka ndryshuar, por brenga çame jo 

Nga Media 0

Dekadat kalojnë, godinat ndryshohen e rikonstruktohen, por brenga çame mbetet e njëjta. Fotografia e mësipërme është shkrepur në vitin 1940, kohë kur shqiptarët nuk kishin as Kosovën e as Çamërinë. Fotografinë e sjell në vëmendje Kastriot Dervishi i cili evidenton godinën e njëjtë në kohë të ndryshme.

“I njëjti vend në dy foto. Në godinën ku ka qenë dikur Banka e Napolit, vërehen ndryshimet nga viti 1940 (fotoja e sipërme) në gjendjen e sotme. Fasada ka ndryshuar tërësisht nga origjinali. Godina është ndërtuar fillimisht në vitin 1933”, shkruan ai.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej