Ka than' i moçmi: 

 "“Dy duar për kokën, koka për atdheun"

                                                                                        -Hasan Prishtina

Facebook gjobitet 110 milionë euro për shkak të WhatsApp

Nga Klodiana 0

Bashkimi Europian ka gjobitur facebook me 110 milionë euro për dhënie të informacioneve të pasakta rreth blerjes së aplikacionit WhatsApp në vitin 2014.

Duke e quajtur  një “gjobë proporcionale dhe parandaluese”, Komisioni Europian, i cili vepron si vëzhgues i konkurrencës në  BE, tha se facebook nuk kishte mundur të krijonte përputhshmëri automatike midis llogarive të përdoruesve në facebook dhe llogarive të përdoruesve në WhatsApp, por e bëri dy vjet më vonë filloi një shërbim që bëri pikërisht atë .

Komisioni vlerëson se kjo procedurë teknike ishte e mundur dhe në 2014 dhe stafi i facebook ishte në dijeni të kësaj

Facebook përmes një deklarate tha se gabimi i bërë në 2014 nuk ishte i qëllimshëm.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej