Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Euroaktiv: Kanabizimi i vendit bllokon Shqipërinë për në BE

Nga Klodiana 0

Agjencia e zbatimit të ligjit të bllokut europian, Europol, shkruan se Shqipëria malore është furnizuesi kryesor i kanabisit bimor të trafikuar në Bashkimin Evropian.

“Ndërsa Shqipëria përgatitet për zgjedhje, një sfidë e madhe me të cilën ballafaqohet vendi ballkanik ka qenë pak e përfolur në axhendat e fushatës: goditja e fushave të kanabisit, të cilat kërcënojnë të pengojnë pranimin në BE”, kështu shkruan Euroaktiv, media e BE-së.

Në raportin e fundit të përparimit të Shqipërisë në nëntor, BE pranoi se autoritetet kishin bërë përparim duke shkatërruar fushat e marijuanës. Por bandat kriminale pas kultivimit dhe trafikimit mbeten të lirë, shton raporti.

“Ndjekja efikase e gjyqësorit në procedurat penale rrallë sigurohet,” – vuri në dukje ai. Planet e partive politike për të inkurajuar burime alternative të të ardhurave, të tilla si prodhimi i shafranit, turizmi i gjelbër dhe bujqësia organike, ende nuk kanë bërë një ndikim të rëndësishëm. Kultura e kanabisit, “e zotëruar nga rrjetet kriminale ndërkombëtare, është bërë një ekonomi reale për shumë familje të varfra”, tha Fabian Zhilla, një analist i sigurisë.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej