Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Etërit frymëzues të “drejtësisë së popullit” si pararendës të sistemit të korruptuar

Nga Media 0

populli-drejtesi

Tiranë 1945, populli brohoret “drejtësinë popullore” që dënon me vdekje elitën. Si sot, kur votojnë si dele për ata që po u grabisin edhe kockën e fundit.

Nuk ka ndonjë ndryshim të madh midis mënyrës se si jepej drejtësia në kohën e komunizimit me mënyrën si jepet tani drejtësi. Në të dyja rastet shkelet brutalisht e drejta. Në kohën e komunizmit mohohej me dhunë, ndërsa sot duhet ta blesh me para. Këta gjyqtarë e prokurorë që pritet të pastrohen nga sistemi i drejtësisë rrjedhin nga ajo kohë dhe kanë ato modele, pikërisht hetuesit e gjyqtarët e “drejtësisë popullore” . Fotografitë e mëposhtme na çojnë në kohën kur drejtësia vendosej nga prokurorë si Aranit Çela, Nevzat Aznedari apo Josif Pashko.

grupi-i-deputetwve

Janë pamje nga gjyqet famëkeqe të grupit të deputetëve. Ja si janë kërrusur mbi ta hetuesit komunistë. Edhe pse deputetët e pabindur ndaj diktatorit nuk kanë ku të shkojnë, policët e diktaturës janë mbledhur rreth tyre thua se do të arratisen. Ja dhe hetuesi i tmerrshëm Nevzat Haznedari me sa zell sulet ndaj tyre e si japin llogari përpara prokurorit Josif Pashko, “armiqtë e popullit” Sheh Ibrahim Karbunara e Shefqet Beja.

josif-pashko

gjyqi-ndaj-deputetwve

Ja dhe gjyqi i tmerrshëm i jezuitëve dhe hetuesi famëkeq Aranit Çela që po kërkon dënimin me vdekje të jezuitëve. Më pas gjyqi i Giovanni Fausti, Daniel Donatit e Gjon Shllakut.

gjyqi-i-jezuieteve

gjyqi-ndaj-klerikeve

Ja dhe populli me sa zell e mbështet drejtësinë popullore dhe me sa zjarr brohoret: “Poshtë armiqtë e popullit!”, tamam si sot kur votojnë si dele në rresht njërën apo tjetrën prej partive, të cilat rrjedhin nga ajo koha e asaj drejtësisë popullore që shihni në këto foto.

poulli-per-drejtesine

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>