Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Është më mirë që Rama të bjerë nga pushteti dhe të rikthehet prapë, sesa të qelbet aty

Nga Media 0

Nga Ylli Manjani

Mbi idenë e ndryshimit.

Skeptikët, mosbesuesit dhe militantët thonë “mirë iku Rama, po kush vjen? Luli është më keq”…

Nuk ka top që e luan idenë e stërprovuar se çdo ndryshim në pushtet është vetëm për mirë. Edhe kur i riu që vjen është njësoj i keq sa ai që ikën, prap është pozitiv ndryshimi.

Është pozitiv sepse pushtetari kur rri gjatë nuk kupton më se çbën. Duhet të bjerë nga pushteti e të dalë në rrugë që ta kuptojë se çka bërë.

Nga ana tjetër i riu që vjen, qoftë dhe për pak kohë ndryshon disa gjëra, të cilat krijojnë shpresë. Edhe nëse prodhon zhgënjim, prap është pozitiv ndryshimi sepse lind prap ideja për ndryshim.

Pra për ta përmbledhur:

Është më mirë që Rama të bjerë nga pushteti dhe të rikthehet prapë, sesa të rrijë (të qelbet) aty me idenë se ska kush të vijë.

Në çdo rast pushteti absolut i një njeriu të vetëm nuk duhet pranuar me çdo çmim.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej