Emigrantët vijnë për të votuar në vendlindje, Ziadin Sela i shkruan letër falenderimi secilit

Duhet të lëçisni

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ku ishte epiqendra

Lëkundje tërmeti me magnitutë 3.9 të shkallës Rihter goditën vendin para pak çastesh. Vijon…

Greqia zbulon raste të mutacionit anglez të koronavirusit në kufi me Shqipërinë

Deri më tani në pjesën veriore të Greqisë janë zbuluar tre raste të llojit të ri të koronavirusit, që thuhet të jetë më i...

5 të vdekur dhe 288 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë edhe 5 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar...

Nesër rrebeshe shiu dhe dëbore, moti i keq gozhdon Shqipërinë

Meteorologia e Metoalb, Adjola Bani këtë të martë ka bërë një panoramë të përgjithshme në lidhje me situatën e kushteve atmosferike në të cilën...

Ballkani gjithmonë i zëshëm për beteja politike, të cilat zhvillohen shpesh herë larg moralit dhe vetë ligjit mbetet një gadishull emocional, përsa i përket zhvillimeve elektorale.

Nga Maqedonia e afërt jo vetëm gjeografikisht, por mbi të gjitha sepse një pjesë e madhe e popullsisë së këtij shteti përbëhet nga shqiptarë, vjen një fakt interesant.

Këtë të dielë aty zhvillohet raundi final i zgjedhjeve vendore. Në Strugë kandidon Ziadin Sela, i cili është njëkohësisht dhe Kryetar i Aleancës për Shqiptarët, një grupim politik, i cili duket se është më i favorizuari nga populli dhe se ka bashkuar më në fund shqiptarët shpesh herë hatërmbetur ndaj njëri-tjetrit.

Për të mbështetur Sela në kandidimin e tij për kryetar të Komunës së Strugës kanë ardhur mijëra emigrantë shqiptarë. Sela ka gjetur një mënyrë origjinale për t’i falenderuar dhe arsyetuar të gjithë këta njerëz që kanë lënë punën për të ardhur për të votuar. Ai ka shkruar një letër, e cila është e përkthyer në gjermanisht dhe anglisht e që ju drejtohet punëdhënësëve zviceranë, gjermanë, austriakë, amerikanë e kudo që shqiptarët punojnë. Këtë letër ia ka dorëzuar çdo emigranti në mënyrë të personalizuar. Ja se çfarë shkruan Sela në letrën e tij:

“Të nderuar zotërinj

Në dorën tuaj keni një letër që vjen nga Ballkani jo dhe aq i largët por shumë i ndryshëm nga vendi juaj atje. Ju shkruajmë nga qyteti i Strugës.

Ju lutem të kuptoni mungesën e z/znj              

Ata kanë qënë këtu sepse vendlindja e tyre ka pasur nevojë për ta. Për fat të keq në shtetin tonë votimet nuk bëhen me postë, por duhet patjetër që votuesi të jetë fizikisht. Këta bij të mirë zgjodhën që në këtë ditë të thonë fjalën e tyre si një dëshmi lirie, demokracie dhe dashurie për tokën që i lindi dhe ende nuk ka kushtet t’i mbajë.

Faleminderit që kujdeseni për t’i dhënë bijve tanë atë përkujdesje që ne ende na duhet shumë kohë për ta arritur!

Jemi të sigurtë që ju do kuptoni këtë gjest të tyre si një akt patriotizmi pasi jemi po aq të sigurtë që ju dini se sa shumë duhet vendi ku ke lindur!

Sinqerisht  

Ziadin Sela

Deputeti i parlamentit të Maqedonisë

Kandidat për Kryetar të Komunës së Strugës”

Duket se kjo është një sjellje politike e ndryshme nga ajo që jemi mësuar të shohim deri tani. Shpresojmë që politikanë të tillë si Sela t’i shtohen Ballkanit që më në fund dhe ne të mos jemi zhurmues fatkeq e përsëritës.

Më shumë shkrime

Lër një përgjigje

Ju lutem lini komentin tuaj!
Ju lutem vendosni emrin këtu

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

E Freskët taze

Lëkundje tërmeti në Shqipëri, ku ishte epiqendra

Lëkundje tërmeti me magnitutë 3.9 të shkallës Rihter goditën vendin para pak çastesh. Vijon…

Greqia zbulon raste të mutacionit anglez të koronavirusit në kufi me Shqipërinë

Deri më tani në pjesën veriore të Greqisë janë zbuluar tre raste të llojit të ri të koronavirusit, që thuhet të jetë më i...

5 të vdekur dhe 288 raste të reja me COVID-19 në Kosovë

Në 24 orët e fundit në Kosovë edhe 5 persona kanë vdekur si pasojë e infektimit me COVID-19, raporton Gazeta Express. Gjatë kësaj kohe janë regjistruar...

Nesër rrebeshe shiu dhe dëbore, moti i keq gozhdon Shqipërinë

Meteorologia e Metoalb, Adjola Bani këtë të martë ka bërë një panoramë të përgjithshme në lidhje me situatën e kushteve atmosferike në të cilën...

Spiropali, probleme me justifikimin e pasurisë

Elisa Spiropali u zgjodh ministre Shteti për Marrëdhëniet me Parlamentin në dhjetor 2018, me ndryshimet që përfshinë kabinetin e kryeministrit Edi Rama pas protestës...