Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Edhe njëherë për Gilmanin!

Nga 27.al 0

1

Nga Edi Oga

Kush e njohu sado pak, nuk mund të mos ketë kaluar një fundjavë pa mendime të trishta e reflektime… nga ato që të vonojnë gjumin e të zgjojnë pa gdhirë!

Gilmani e jetoi dimensionin e tij të lirisë me këmbëngulje, sakrifica dhe elegancë. E pamundur të mos dalloje që në takimin e parë me të dlirësinë, aftësinë dhe dëshirën për të të dëgjuar, maturinë e mendimeve që artikulonte, mungesën totale të hipokrizisë dhe sensin origjinal të humorit…

Me Gilmanin më “prezantoi” një shqetësim kardinal, ai i së ardhmes së kompromentuar të këtij vendi… Të zhgënjyer nga politika, nga “prapësitë” e partive, diskutonim për alternativat e mundshme që do të sillnin ndryshimet e shumëdëshiruara për këtë shoqëri…

Kemi humbur një nga më të mirët, një nga më të pazëvendësueshmit, dhe, më besoni, nuk e kemi “luksin” për humbje të tilla…

Këto mendoj, teksa nis një të hënë me shi, një javë me shi të një vjeshte të lagur…

Lamtumirë mik i paharruar!!!

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>