Ka than' i moçmi: 

 "Unë dua të rroj gjersa ta shoh të bukurë të dashurën Shqipërinë tonë, të lirë e të madhe dhe pastaj me gëzim le të vijë vdekja"

                                                                                        -Jeronim De Rada

“E vdekura” e ka gjetur mënyrën për t’u freskuar (film)

Nga Media 0

Sana Marta është një traditë e çuditshme fetare pelegrinazhi që festohet në nder të të vdekurve në vende të ndryshme të botës. Njerëzit shtiren sikur kanë ndërruar jetë dhe u kryhen të gjitha ritet e nevojshme përpara përcjelljes së fundit.

Qindra vetë morën pjesë në këtë pelegrinazh në Spanjë dhe Portugali, ndërsa një video e çuditshme është duke bërë xhiron e rrjeteve sociale. Ajo ka të bëjë me një grua të thyer në moshë, e cila ka vapë dhe bën freski me një erashkë që mban në dorë.

Pelegrinët këndojnë psalme dhe mbajnë qirinj gjatë ceremonisë, ndërsa disa madje ecin në gjunjë për të treguar përkushtimin e tyre.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej