Ka than' i moçmi: 

“ Hani, vidhni, hiç mos mbeten, mbretër sa të hani veten...”
                                                                                        -Petro Marko

E padëgjuar, në Itali rrushi rritet duke dëgjuar Mozart (film)

Nga Media 0

Është shkruar gjithnjë për efektin magjik që mund të ketë muzika klasike në shpirtrat e njerëzve, por që Moxarti të ishte terapeutik edhe për rrushin nuk ishte dëgjuar më parë.

Në vreshtat e Toskanës në Itali për një rrush sa më cilësor muzika në sfond është Moxart. Këta tinguj nuk janë për punëtorët por për vetë bimën.

“Moxart” mbron duke larguar insektet dhe përmirëson cilësinë e rrushit duke e ndihmuar të rritet. Askush nuk e ka kopjuar ende këtë teknike, por ka filluar të pranohet që me të vërtetë është funkisonale.

L'uva cresce con Mozart

In questa vigna l'uva cresce ascoltando Mozart 🎼🍇

Posted by la Repubblica on Tuesday, October 3, 2017

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej