Ka than' i moçmi: 

Njeriu i lig i ngjan thesit të qymyrit: jashtë i zi, brenda akoma më i zi”.

                          -Sami Frashëri

E dini pse lumi Osum ka këtë emër? Lexoni historinë e bukur

Nga Media 0

Legjenda dhe histori të shumta ekzistojnë rreth emrave të fshatrave, lumenjve, qyeteteve apo maleve në Shqipëri.

Nëse Mali me Gropa e tregon vetë historinë e emrit të tij, për shumë të tjera ka dilema dhe supozime të shumta.

Historia e Osumit është një nga më të bukurat. Edhe pse mund të ketë variante të tjera po u tregojmë atë më të besueshmin.

Thuhet se disa fëmijë të vegjël po loznin pranë rrjedhës së ujit. Të buzëqeshur e të hareshëm, siç fëmijët dinë gjithnjë të jenë pranë natyrës, filluan të habiten njëzëri me sasinë e shtuar të ujit…”O sa sum’, o sa sum'” (o sa shumë). Kjo mendohet të ketë qenë shtysa që çoi te emri Osum.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej