Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

E diel

Nga Media 0

Nga Nazim Hikmet

Sot është e diel.

Për herë të parë sot

Më nxorën në diell.
Dhe unë
Për herë të parë në jetën time
Ia ngula sytë qiellit,
I habitur si qenka kaq larg meje,
Kaq i kaltër,
I paanë.
Qiellin kundrova pa bëza.
U ula përtokë mandej,
Gjithë respekt
Mbështeta shpinën në murin e bardhë.
Atë çast s’më shkoi ndër mend të hidhem në dallgë,
As lufta, as liria,
As gruaja s’më shkuan ndërmend në atë çast.
Ishim bashkë: toka, dielli dhe unë
E isha i lumtur.
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej