Ka than' i moçmi: 

“Gjysmë mjeku-vdes njerëzia, gjysmë idealisti-nuk bëhet Shqipëria”.

                                     -Fan Noli

“E dehur jam” e Pagarushës këngë turke, ja çfarë do të thotë “sarap” (film)

Nga Media 0

Deklarata e Robert Aliajt se kënga “E Dehur jam” e Nexhmije Pagarushës është greke ka ngjallur diskutime të shumta.

Por mesa duket këto “përplasje” kanë çuar në zbulimin e rrënjëve të kësaj kënge.

“E dehur jam” është këngë turke. Tashmë kemi shuar edhe kureshtjen e përhershme se çfarë do të thotë fjala “sarap”. Sarapi është vera…me verë ishte “dehur” Pagarusha.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej