Ka than' i moçmi: 

"Nuk mendohemi se po mbytet kombi, por shikojmë se mos i lagen çorapet"

                                                                                       -Fan Noli

Durrës/ Qytetarët në protesta për Velierën: Po shkatërrojnë vlerat arkeologjike (foto)

Nga Klodiana 0

Me parrulla ” Kundër shkatërrimit të mjedisit” qytetarët e Durrësit kanë protestuar  kundër projektit të Velierës, që do ndërtohet në qendër të qytetit bregdetar. Protestuesit thonë se punimet do dëmtojnë murin antik të Durrësit që daton në shekullin e V para erës sonë.

Prej ditësh këtu janë bërë gërmime ku ka dalë edhe arkeologjia në shesh, por kryetari i bashkisë e ka betonizuar. Muri i kalasë po betonizohet“, thanë protestuesit.

Këtu bëhet një gërmim për të ngritur një objekt, për të lënë shenje, sepse nuk është e domosdoshme që ky objekt të rrijë si hije nën këtë tore që është me vlera. Protestuesve i është përgjigjur kryetari i bashkisë së Durrësit Vangjush Dako, i cili pohoi se muri rrethues për të cilin bëhet fjalë gjendet poshtë gërmimeve që po kryhen për ndërtimin e velierës. Dako shtoi se investimi po kryhet paralelisht me monitorimin nga një grup arkeologësh“, tha Sazan Guri.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej