Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Dom Ernest Troshani, rrëfen momentin kur mësoi se u bë kardinal

Nga Skenderi 0

papa

Kardinali më i ri shqiptar, dom Ernest Simon Troshani, në mikrofonin e kryeredaktorit të programit shqip të Radio Vatikanit, menjëherë pas shpalljes kardinal nga Papa Françesku, rrëfen befasinë për emërimin e tij të papritur si Kardinal, emocionet, mirënjohjen ndaj Papës.

Dom Ernest Simon Troshani me  përvujtërinë e tij thotë: “ashtë një nderim tepër i madh për mue, jam shërbëtor i padenjë i Kishës, po gjithçka e gjithmonë për lavd e nderim të Krishtit, të Kishës e të popullit shqiptar”.

I arrestuar në 1963 u lirua në vitin 1990 ai me modesti tregon: “Nuk kam vuajtur vetëm unë, kanë vuajtur të rinj në Spaç. Na ka ruajtur i madhi i Zot.”

Edhe tani në moshën 88 vjeçare Dom Ernest Simon Troshani vijon misionin e tij për të përhapur fjalën e Krishtit në Itali, por dhe  në SHBA.

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>