Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Dita e Verës/ Tradita e veçantë e Elbasanit me lule dhe ballokume (film)

Nga Media 0

Misionarët e parë të Ditës së Verës erdhën. Me lule dhe me cicërimat e tyre ata kanë mbushur plot rrugicat e kalasë së Elbasanit, aty ku festa pagane i ka rrënjët e thella. Shpërndarja e luleve nëpër dyer simbolizon ardhjen e mirësisë, pranverës dhe begatisë në çdo familje.

Për ëmbëlsirën tradicionale, ballokumen ne kemi zgjedhur një shtëpi elbasanase. “Ballokumet tona janë gati, ato janë ballokume të vërteta të përgatitura nga duart e një zonje Elbasani. Ne ju urojmë Gëzuar Ditën e Verës”, shprehet e zonja e shtëpisë, Haxhire Çerekja.

http://top-channel.tv/2019/03/14/festa-e-dites-se-veres-tradita-e-vecante-e-elbasanit-me-lule-dhe-ballokume/?fbclid=IwAR2vmifU6ujUOKBvsKQ9s9PrwYQ_GGpgCci1fw_qEYBvMe5w7ZghRIMsCJU

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej