Ka than' i moçmi: 

"Ma kollaj asht me mbushun një thes me pleshta sesa me i ba bashk dy shqiptarë."

 
                                                                                        -Gjergj Fishta

Disku i Festos/ Vjersha 3600-vjeçare shqiptare në muzeun e Kretës

Nga Media 0

Nga Niko Stiylos, studiues dhe gjuhëtar arvanitas nga Preveza

Kjo poezi është shkruar në njërën anë të diskut të njohur me emrin Disku i Festos ose Faistos. Ky disk, që sot ndodhet në Muzeun Arkeologjik të Heraklionit të Kretës, u gjet nga arkeologu italian Luigi Pernier, më 3.7.1908, gjatë gërmimeve në pallatin e vjetër të Festos, i cili llogaritet se ishte në përdorim në periudhën kohore 1850 – 1600 p.e.r.

Është një disk qeramike me diametër 158-165 dhe trashësi  16-21 milimetra dhe konsiderohet, nga vendi ku u gjet, se ruhej në arkivin e këtij pallati.

vjersha

Të Egrit ujk, të drobitur e të uritur,

iu zgjidh kërthiza duke pyetur,

kur lihte egërsisht

dhe kur angullinte pa përfilluar kohën.

Cjap i lartë, me lesh të rrallë,

gjuhën duke thyer, me të kënduar si egërsirë

i thirri atij: ç’dashke tjetër, ndale ulërimën

dhe përmbaje zemërimin.

Si kërcimtar gjuhë kërce,

zgjidhu dhe thirr tingëllimat,

ato që zbulloi i Egri

i bërë i madh.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej