Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Disa udhëzime për jetën nga një 95-vjeçar

Nga Rexhina Biba 0

 • Këndo në dush.
 • Trajto këdo që takon, ashtu si duan të të trajtojnë.
 • Shih lindjen e Diellit të paktën një herë në vit.
 • Kurrë mos refuzo biskotat e bëra vetë në shtëpi.
 • Kërko ekselencën, jo perfeksionin.
 • Mbill një pemë ditën e lindjes.
 • Mëso tre barcaleta të pastra.
 • Riktheji automjetet që merr borxh me serbatorin plot.
 • Kurrë mos humb shansin për t’u thënë që i do njerëzve që do.
 • Lër gjithçka pak më mirë nga sa e gjete.
 • Ruaj thjeshtësinë.
 • Mendo mendime të mëdha por gëzoju kënaqësive të vogla.
 • Bëhu njeriu më pozitiv dhe entuziast që njeh.
 • Fale gjithmonë veten dhe të tjerët.
 • Thuaj shpesh herë “faleminderit”.
 • Thuaj shpesh herë “të lutem”.
 • Shmang njerëzit negativë.
 • Vish gjithmonë këpucë të pastra.
 • Mbaji mend ditëlindjet e të tjerëve.
 • Përkushtoju përmirësimit të vazhdueshëm.
 • Duhet të kesh një dorështrëngim të vendosur dhe të fortë.
 • Dërgo shumë kartolina, plotësoji gjithmonë me shkrim dore.
 • Shikoji njerëzit në sy.
 • Ji gjithmonë i pari që thua “Përshëndetje”.
 • Bëj miq të rinj por mbaji gjithmonë miqtë e vjetër.
 • Ruaji sekretet.
 • Mbill lule çdo pranverë.
 • Mbaj një qen.
 • Gjithmonë pranoje dorën që të shtrihet.
 • Ndalo së fajësuari gjithmonë të tjerët.
 • Merr përgjegjësinë për çdo fushë të jetës tënde.
 • Bëja me dorë fëmijëve në autobusët e shkollave.
 • Ji i gatshëm për njerëzit që kanë nevojë për ty.
 • Mos prit që jeta të jetë e drejtë.
 • Kurrë mos e nënvlerëso forcën e dashurisë.
 • Pi shampanjë, edhe pa patur fare arsye.
 • Jetoje jetën si një thirrje, jo si një shpjegim.
 • Mos ki frikë të thuash: “Bëra një gabim”.
 • Mos ki frikë të thuash: “Nuk e di”.
 • Bëj komplimenta edhe për përmirësimet më të vogla.
 • Mbaji premtimet me çdo kusht.
 • Martohu vetëm me dashuri.
 • Rigjallëroji miqësitë e vjetra.
 • Numëroji bekimet e tua.
 • Telefonoji mamasë.
 • Edhe babait, nëse ndodh që të jenë gjallë. /bota.al/
Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej