Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Dhunohet Shtëpia e Alfabetit në Manastir

Nga Rexhina Biba 0

Shtëpia e Alfabetit në Manastir është dhunuar pikërisht në Ditën e Alfabetit. Në muret e saj janë shkruar parrulla antishqiptare, si dhe është vizatuar kryqi i thyer nazist.

Derës së shtëpisë-muze i janë thyer qelqet dhe në mure është shkruar “Vdekje për shqiptarët!”.

Ende nuk dihen autorët e këtij akti vandal, i cili ndodh në Ditën e Alfabetit, kur muzeun e vizitojnë shumë njerëz nga të gjitha trojet shqiptare.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej