Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Dasma e Princit me armiqtë e Shqipërisë

Nga 27.al 0

Princ Leka II dhe gruaja e tij Elia Zaharia, pas ceremonise zyrtare te marteses, zhvilluar ne Pallatin e Brigadave./r/n/r/nPrince Leka II and his wife, Elia Zaharia, after official wedding ceremony, held at the Palace of Brigades.

Nga Arben Llalla

Sipas mediave ndër të ftuarit në dasmën e Aleksandër Zogut, i vetëquajtur “Prici Leka II”, janë të ftuar edhe njerëzit e mbretërisë së Greqisë që në vitin 1940 i shpallën luftë Shqipërisë me me Dekretin Mbretëror nr. 2636- 01.12.1940, ku Mbretëria e Shqipërisë shpallej shtet armik dhe pasuritë e të gjithë shqiptarëve sekuestrohen si pasuri armike me dekretin mbretëror 2637-1.12.1040.

TE FTUARIT NE DASMEN MBRETERORE - Mbreteresha e Spanjes, Sofia, duke hyre ne ceremonine zyrtare te marteses se Princ Leka II dhe Elia Zaharia, zhvilluar ne Pallatin e Brigadave./r/n/r/nGUESTS AT ROYAL WEDDING - Queen of Spain, Sofia, entering at the official marriage ceremony of Prince Leka II and Elia Zaharia, held at the Palace of Brigades.
Mbretëresha e Spanjës, Sofia në ceremoninë e djeshme në Pallatin e Brigadave, në Tiranë

Ky është Ligji i famshëm i nënshkruar nga Mbreti i Greqisë, Gjergji i Dytë, gjyshi i Mbretëreshës së Spanjës, Sofia dhe i princeshës Irena, stërgjyshi princeshës Maria dhe princit Michael, të cilët ishin të ftuar nderi në dasmën e “Princit Leka II”.

Kjo është pjesa ironike dhe qesharake e kësaj dasme.

“Princi Leka II” që pretendon frontin dhe bashkimin e trojeve shqiptare fton në dasmën e tij trashëgimtarët e njeriut që i ka shpallur luftë Mbretërisë së Shqipërisë dhe ky Ligj është ende në fuqi midis dy shtetëve. Pa folur për përfaqësuesit e Mbretërisë së Serbisë, të cilët janë të ftuar në këtë dasmë.

2
Letra e MPJ së Greqisë që ky ligj ende në fuqi, megjithëse nuk ekziston më Mbretëria e Greqisë dhe ajo e Shqipërisë
1
Dekreti i nënshkruar nga Mbreti i Greqisë që i shpall luftë Shqipërisë ose si njihet ndryshe Ligji i Luftës

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>