Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Cili ishte greku që vrau hebrenjtë në Selanik dhe u shpall hero?

Nga Arben Llalla 0

Shqiptarët e Çamërisë u masakruan dhe u dëbuan, vetëm pse ishin shqiptarë. Në ditët në vazhdim do sjellim historinë e një grekut bashkëpuntor i nazistëve gjermanë, i cili vrau e burgosi me qindra grekë dhe hebrenjtë në Selanik.

U dekorua me grada të larta ushtarake nga gjermanët. Pas lufte u arrestua e u dënua me vdekje, por pas disa vitesh u fal dhe u shpall hero i Greqisë.

Djali i tij sot është një figurë e njohur politike në Greqi, ish-kandidat për deputet, mbështetës i flaktë i partisë naziste “Agimi i Artë”. Historia e këtij greku tërhoqi vëmendjen e DW (Deutsche Welle) dhe ne do e botojmë në ditët në vazhdim.

Por, çamët përse u vranë, kur nuk ishin bashkëpuntorë të gjermanëve?

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej