Ka than' i moçmi: 

 "“Dy duar për kokën, koka për atdheun"

                                                                                        -Hasan Prishtina

Çfarë do plisi shqiptar në Kretë?

Nga Skenderi 0

Historiani Arben Llalla ka publikuar dy foto të fundshekullit XIX dhe fillimshekullit XX të fiksuara në ishullin e Kretës. Ky është një nga ishujt më interesantë të Greqisë, ku vendasit kanë kodet e nderit (kanunin) të ngjashëm me malësorët e Shqipërisë. Autoritetet greke kanë kryer masakra, genocid dhe shpërngulje për ta vënë në autoritetin e Athinës këtë ishull.

Ja shënimi i shkurtër për këto dy foto nga historiani Llalla:

Shqiptarët janë të vetmit që njihen se mbajnë plisin e bardhë në kokë. Në këto dy foto kemi njerëz me plisin e bardhë që e mbajnë shqiptarët nga Çamëria. Foto i përkasin viteve 1890-1904, në Kretë të Greqisë, e cila në atë periudhë i përkiste francezëve.

2

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej