Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Ceremonia në Vatikan, Papa emëron Ernest Troshanin me titullin kardinal

Nga Ejona 0

Papa Françesku ka emëruar ditën e sotme At Ernest Simon Troshanin me titullin kardinal

Ështe mbajtur sot ceremonia zyrtare e marrjes së titullit kardinal për 17 klerikët e sapo emëruar nga Papa Francesku, mes tyre dhe kleriku shqiptar Dom Ernest  Troshani.

Gjatë ceremonisë së zhvilluar në Vatikan, Ati i Shenjtë do u dorëzojë kardinalëve të rinj, titullin, kapelen dhe unazën e kardinalit. Gjatë celebrimit, kur Ati i Shenjtë i dhuroi unazën dhe kapelen e Kardinalit, i puthi dorën kardianlit të ri Troshani, por kur ky i fundit tentoi t’i rikthente gjestin, Papa nuk e lejoi, që tregon një shenjë respekti të madh si shenjë barazie mes tyre

At Ernest Simon Troshani u emërua me motivacionin “Për qëndresë historike në periudhën komuniste”.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej