KATEGORI

Hijet e Shqipërisë

The Chicago Tribune (1929) / 50 shqiptarë sjellin nuset e tyre në Shtetet e Bashkuara

“The Chicago Tribune” ka botuar, të premten e 25 marsit 1929, në faqen n°5, një shkrim në lidhje me udhëtimin e çifteve të sapomartuara...

Proçes-verbali/ Kur “kryqëzohej” ministri i Mbrojtjes Popullore, Kadri Hazbiu

Publikohen disa dokumente arkivore të nxjerra nga Arkivi Qendror i Shtetit në Tiranë (fondi i ish-Komitetit Qendror të PPSh-së), të cilat kanë qenë të...

“Tempo në 1973: Ibrahim Kodra, një jetë për të treguar”

Nga Aurenc Bebja, Francë “Tempo” ka botuar, me 2 dhjetor 1973, në faqen n°85, një shkrim për piktorin e shquar shqiptar Ibrahim Kodrën. Kur Ibrahim Kodra...

Pasaporta e Shqipërisë ndër vite dhe “atentati” me kombësinë gjatë komunizmit: Rreziku që i kanosej vendit pas shembjes së regjimit

Nga Hasan Bello* Në pasaportat shqiptare kanë lënë gjurmë të gjitha regjimet politike të kohës. Kjo duke nisur që nga vitet 20-të shekullit të kaluar,...

Dosje/ Çami që i vuri “kufirin te thana” grekëve për Jugun: Kërkesa e francezëve për osmanët dhe përballja me Greqinë

Nga Hasan Bello Abedin Pasha u lind në trevën e bukur të Çamërisë, në qytetin e Prevezës në vitin 1846. I ati i tij, Ahmed...

Arrestimi i Lefter Kokës/ Rama: Partia Socialiste nuk është zyrë avokatie e askujt

Kryeministri Edi Rama ka reaguar për herë të parë pas arrestimit të Lefter Kokës në lidhje me skandalin inceneratorëve. Komentuesi: Zoti K/Minister. Ne konferencen per...

Sot i arrestuar, si e përdorte dikur Rama, Lefter Kokën për të “joshur” Nasip Naçon

Kryeministri Edi Rama ende nuk ka reaguar për ish-ministrin e tij Lefter Koka. Pavarëissht kësja formula është e njohur. Kush përfundon në pranga kreu...

Kolë Idromeno, çami i Pargës që u përjetësua në Shkodër

Më 12 dhjetor të vitit 1939 u shua artisti i madh Nikolla Idromeno, njeriu i portretit psikologjik, artisti shumëplanësh. Nga Rexhina Biba Nikolla “Kol” Idromeno (Hidhromeno)...

“Më falni shoku Ramiz”, debati me Azem Hajdarin e Arben Imamin dhe reagimet e forta nga salla

Nga Aleksandër Meksi (Pallati i Brigadave 11 dhjetor 1990) Memorie.al /Ramiz Alia hyn i duartrokitur në sallën ku ishte përcaktuar zhvillimi i takimit, i shoqëruar nga ministri...

HEC-et, “peshqeshi” për Zonat e Mbrojtura, banorët humbën ujin dhe turizmin

Banesa e parë në fshatin Melth, një prej fshatrave të Zall-Gjoçajt është e Sali Kolecit. Ai e kishte lumin gati 20 metra larg shtëpisë...

Lajmet e fundit

Me qese akulli në tendinën e Akilit, dëmtimi i Ibra-s frikëson tifozët

Ibrahimovic u largua nga fusha në minutën e 25′ të takimit Milan-Juventus. Ai u detyrua të zëvendësohej për shkak të një problemi duke habitur...

Vijon acari, e marta shënon ditën më të ftohtë, moti ‘zbutet’ të premten

Dita e martë pritet të jetë dita më e ftohtë e javës dhe e muajit. Nesër temperaturat do të vijojnë të zbresin, por të...

A po mendonte për Çelsin teksa krijonte panik në mbrojtjen e Sitit? Ja si përgjigjet Broja

Armando Broja ka qenë i jashtëzakonshëm në ndeshjen ndaj Mançester Sitit. Madje Broja ka marrë komplimente edhe nga Pep Guardiola i cili vlerësoi sulmuesin...

Aksident në Vlorë, “Benzi” përplaset me motorin

Një aksident ka ndodhur këtë mbrëmje në rrugën Kosova në Vlorë. Burime zyrtare të policisë bëjnë me dije se automjeti tip “Benz” me drejtues shtetasin...

Pushteti që po kafshon futbollin me dhëmbët e Veliajt!

  Velaj vijon të godasë. Sot hodhi një tjetër hap dhe tregoi dhëmbët, jo ato për inceneratorët, as ato për ish-kompleksin “Dajti”, as ato të...