Kategoria: OpEd

OpEd / Nga 27.al -

A është liberal Henri Çili?

Nga Ilir Babaramo Kolegu im i dikurshëm tek Koha Jonë nuk më befasoi as këtë herë. Henri Çili vendosi të mbajë të njëjtin qëndrim publik në favor të qeverisë së…

OpEd / Nga 27.al -

Politika si dashuri dhe martesa si interes  

Nga Lorenc Vangjeli Martesa është si dashuria; një luftë me beteja të përditshme që duhet të fitohet njëra pas tjetrës. Kështu është dhe politika, e cila bashkë me martesën, dashurinë…

OpEd / Nga 27.al -

Vonesat e Reformës Zgjedhore, një lajm pa lajm

 Nga Ben Andoni Procesi i Reformës në Drejtësi ka qenë një alibi e bukur e politikës shqiptare për vonesën e Reformës Zgjedhore. Rekomandimet e OSBE/ODHIR, pas zgjedhjeve të përgjithshme katër…

OpEd / Nga 27.al -

Përtej trenit që ktheu pas kolonia serbe

Nga Ilir Babaramo Presidenti Hashim Thaçi ka plotësisht të drejtë. Provokimi i Serbisë me trenin e nisur nga Beogradi drejt Mitrovicës së Veriut nuk duhej përfillur. Në intervistën e tij…

OpEd / Nga 27.al -

E shikon sa i pafuqishëm je?

Nga Ilir Hoxholli Është e çuditshme, vrapon gjithë jetën për të fituar pasuri, duke humbur shëndetin, vitet dhe në fund shpenzon gjithçka për të fituar atë që nuk diti ta…

OpEd / Nga Media -

Rrâjët lëvizin…

Nga Ilir Seci Katërdhetë e dy vjet ma parë, më 15 Janar të vjetës 1975, ndrroi jetë në Romë, Ernest Koliqi, nji nga mjeshtrat ma të mëdhenj të letërsise shqipe….