Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Çamët e shpërnguljes në kampin e Elbasanit

Nga 27.al 0

Botuar nga Arben Llalla

Kjo fotografi është në arkivin e Federatës Pan-Shqiptare të Amerikës. Është dërguar këtu nga seksioni i fotografisë të Radio Tiranës, në vitet 1945. Fotografia është bërë nga UNRA.

Shënimi shoqërues: Botohet për herë të parë.

Personat që shihen i përkasin komunitetit çam të strehuar në kampin e Elbasanit. Pas fotografisë shënohet se këta njerëz me shëndet duken mirë, por vuajtjet dhe mungesa e ushqimit gjatë eksodit, i kanë dehidratuar trupat e tyre. Ndoshta dikush di më shumë rreth kësaj fotografie apo dikush atëherë fëmijë, sheh veten? (Dielli)

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej