Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Bushati: S’kemi rënë dakord me Kotzias për heqjen e termit “Çamëri” (film)

Nga Klodiana 0

Ministri për Europën dhe Punët e Jashtme, Ditmir Bushati, mohon që të ketë rënë dakord me homologun grek, Nikos Kotzias, për heqjen e termit Çamëri nga tekstet shkollore.

I pyetur për deklaratat e kryediplomatit grek i cili u shpreh se Tirana ka rënë dakord për një gjë të tillë, Bushati pranoi ndërkohë se të dy vendet po shqyrtojnë tekstet shkollore për heqjen e atyre termave që bien ndesh me standardet e Komisionit Europian, por pa specifikuar nëse termi “Çamëri” bie ndesh me këto parime.

“Nuk di që të kemi rënë dakord për këto gjëra. Ka një komision shtetërore për rishikimin e teksteve, për të shmangur referenca të cilat nuk janë përputhje me standardet e KE, do të hiqen. Ka një grup ekspertësh dhe ky grup mblidhet mbi baza periodike. Nuk e di ku ka dalë kjo, barazia e Çamërisë me Vorio-Epirin. Mblidhen ministria jonë e Arsimit me atë greke dhe diskutojnë, këta janë duke bërë punë”, tha Bushati.

“Çështja çame nuk është çështje e një partie, por është çështje kombëtare, çështje e të drejtave të njeriut. Nuk është një çështje për pretendime territoriale, apo barazi”, deklaroi ministri i

http://shqiptarja.com

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithsej