Ka than' i moçmi: 

"Shqiptarët tregojnë çka s'duhet, e fshehin atë çka e di e tërë bota."

- At Gjergj Fishta   

Bruçaj: Sportistëve dhe mysafirëve nga Izraeli i uroj qëndrim të qetë e në paqe në tokën shqiptare

Nga Skenderi 0

Kryetari i Komunitetit Mysliman Skender Brucaj, duke u falur ne Bulevardin Deshmoret e Kombit, me rastin e Muajit te Shenjte te Ramazanit./r/n/r/nSkender Brucaj, serving as the Grand Mufti of Albania, speaks to Albanian Muslim believers attending prayers in Tirana’s Martyrs of the Nation Boulevard due to a lack of space at their mosque, Monday, July 13, 2015. Ramadan, which ends later this week, began in mid-June and is a time when Muslims around the world seek to be closer to God, refraining from food, water, smoking and sex from dawn to sunset. Albania is a predominantly Muslim country with three-fifths of its 3.2 million population belonging to the Muslim community.

“Krenarë për popullin tonë ndër shekuj, që diti historikisht të ruante vlerat më të larta humane, atë të mikpritjes dhe tolerancës e harmonisë ndërfetare

Kështu e ka nisur mesazhin e mirëseardhjes për skuadrën e Izraelit  Kreu i Komunitetit Mysliman të Shqipërisë, Skënder Bruçaj.

Gjithashtu Kreu Musliman i uron një qëndrim të qetë e në paqe në tokën shqiptare, futbollistëve Izraelit.

Dhe në fund Bruçaj shprehet” I uroj fitore kombëtares së mrekullueshme shqiptare, për të cilën jemi të gjithë krenarë!”

Mesazhi i plotë i Bruçajt:

Krenarë për popullin tonë ndër shekuj, që diti historikisht të ruante vlerat më të larta humane, atë të mikpritjes dhe tolerancës e harmonisë ndërfetare.

Krenarë për të parët tanë myslimanë shqiptarë, besimtarë e bujarë, që strehuan mijëra hebrenj në shtëpitë e tyre gjatë Luftës së II-të Botërore, duke u bërë vendi i vetëm në Evropë, që kishte më shumë hebrenj pas lufte se para saj.

Sportistëve dhe mysafirëve nga Izraeli i uroj qëndrim të qetë e në paqe në token shqiptare!

Dhe gjithashtu i uroj fitore kombëtares së mrekullueshme shqiptare, për të cilën jemi të gjithë krenarë!

bruacaj

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>