Ka than' i moçmi: 

 "Kurrë nuk kemi të drejtë të quhemi komb i qytetëruar, sado që të mësojmë gjuhë të huaja, sepse kombi nuk qytetërohet vetëm me mësimin e gjuhëve të huaja, por me mësimin e gjuhës së vet.”

                                                                                        -Filip Shiroka

Biznesi i kërkon Presidentit mosdekretimin e ligjit për Dhomat e Tregtisë

Nga Rexhina Biba 0

18 shoqata biznesi i kërkojnë përmes një letre Presidentit Bujar Nishani, mosdekretimin e ligjit për Dhomat e Tregtisë, të miratuar tashmë nga Parlamenti.

Sipas tyre, ligji nuk ka marrë parasysh konsultat me grupet e interesit.

Pika më e kundërshtuar nga shoqatat e biznesit është anëtarësimi i detyruar me pagesë pranë Dhomave të Tregtisë dhe Industrisë, të organizuara në bazë qarku.

Në letër thuhet se shkelet Kushtetuta, e cila e përcakton se pjesëmarrja në organizime shoqatash dhe organizatash është e drejtë e qytetarëve dhe jo detyrim. E njëjta gjë, sipas tyre, sanksionohet edhe në Kodin Civil.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

gjithsej