Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Rama Berisha, replika në kuvend për biznesmenin libanez

Nga Skenderi 0

rama-berisha

Ish-kryeministri Sali Berisha,  gjatë fjalës së mbajtur në kuvend, ka akuzuar qeverinë për dëbimin e biznesmenëve nga vendi, duke iu referuar rastit të kompanisë libaneze “Omnix”.

“Qeverisë i është ankuar konsulli shqiptar në Liban, sepse biznesmenin libanez e ka kërcënuar Besnik Sula me jetë”, ka thënë Berisha.

Sipas Berishës, “ndaj kompanisë “Omnix” ka qenë kryeministri Edi Rama që i anuloi dokumentin”. “Pastaj e rikthyet sepse i morët rryshfet, por i donit rryshfet më të madh, prandaj ai iku”.

Ndëra Rama reagoi ndaj akuzave të bëra nga Berisha duke thënë  se shkaku i largimit të biznesmenit nuk kishte të bënte me klimën e investimeve të qeverisë, por me vendimin e gjykatës e cila i njohu pronën kositësit të barit brenda zonës ku do të bëhej investimi. Sipas Ramës dhunuesit ishin arma, dora që e goditi ishte gjykatësja.

Rama: Ai sipërmarrës ka ardhur në zyrën time dhe më ka parashtruar nga a tek zh të gjithë kalvarin e zvarritjeve dhe tmerreve të viteve të tëra kur nuk merrte dot zgjidhje për probleme thjesht administrative.

Qeveria jonë ia zgjidhi të gjithë problemet, por papritur e pa kujtuar i dha dajak një gjykatëse që ktheu pronën brenda zonës së investimit dhe e kthen në korrik të këtij viti që bëhet shkak.

Ato goditje të atij, ata që ia dhanë, ia dhanë sepse fuqinë e morën nga gjykatat e tua Sali dhe nga gjykatësit e tu Sali dhe sistemi i drejtësisë që ngritët ju të gjithë bashkë dhe me reformën në drejtësi duam ta përmbysim
Ku si ajo nga gjykatësja që bën një kthim prone me motivacinin që ata që e marrin kanë prerë barin aty. Kjo është e vërteta.

Ata ishin arma dora që e goditi ishte gjykatësja. Duhet të jesh qorr të mos kuptosh se ku i ka rrënjët. Ishte minë që i vuri pushteti juaj dhe plasi në këmbët e atij sipërmarrësi

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>