Ka than' i moçmi:

"Lot derdhin Vaitonjësit! Dëshpërim pësojnë të Dëshpëruarit! Frikë ndjejnë Frikacakët! As “ëndra të dërmuara” as “gjuhë të kryqëzuara”, as “ideale të përpira”, as “të arthme të mbuluar me blozë dhe me hi’ – s’ka për Ne!" - Lasgush Poradeci  

Berat, prefekti Nasufi: Godinat e shkollave në gjendje të mjerueshme

Nga Ejona 0

fadil

 

Analiza 9-mujore e institucionit të prefektit të qarkut në Berat Fadil Nasufi ka risjellë në vëmendje gjendjen shumë të rënduar të disa godinave të shkollave në këtë qark.

Nasufi, njëkohësisht ish-kryebashkiak i Beratit tha se në shumë shkolla viti mësimor ka nisur me godina të palyera, të padizinfektuara pasi specialistët nuk shkojnë në terren për të parë nga afër situatën.

Nasufi: “Kemi shkolla që nuk krahasohen me vitin 1945, që kur ka filluar reforma e parë e analfabetizmit në Shqipëri.

Për pretendimet e ngritura nga institucioni i prefektit, burime pranë bashkisë së Beratit që drejtohet nga Petrit Sina i LSI thonë se situata e godinave të shkollave ka qenë edhe më e keqe më parë. Por njësia e re vendore thotë se bashkia gjatë këtij viti shkollor ka marrë masa me rikonstruksionin e disa godinave si Shkolla “1 Maji”, kopshti “Çlirim 2” etj.”

 

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>