Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

BBC: Lufta e Kosovës, konflikti që nuk do të largohet (film)

Nga Media 0

Më 24 mars të vitit 1999, Shtetet e Bashkuara të Amerikës dhe aleatët e saj perëndimorë filluan një fushatë bombardimi mbi Serbinë që i dha fund luftës së Kosovës.

Por, për shumë shqiptarë dhe serbë të Kosovës, konflikti nuk është zgjidhur kurrë, shkruan BBC.

Jeremy Bowen i BBC-së, Albana Kasapi dhe Dejan Anastasijeviç raportuan për luftën dhe pasojat e saj.

Rrjeti BBC përmes videos risjell rrëfime nga gazetarët për kohën kur kanë raportuar derisa po ndodhte lufta në Kosovë.

Në këtë dokumentar flitet edhe për simbolin e shqiponjës që e kanë bërë Shaqiri dhe Xhaka në Kampionatin Botëror të futbollit 2018, kur Zvicra e mposhti Serbinë.

/oranews

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej