Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Basha në “Tempora”: Qeveri tranzitore pa Ramën në krye (film)

Nga Klodiana 1

Kryetari i Partisë Demokratike, Lulzim Basha i ftuar në “Tempora” nga Sonila Meço, kërkoi qeveri tranzitore pa kryeministrin Edi Rama në krye.

Basha: Fakti që kemi sot një situatë të paralajmëruar nga ne, legjitimon avancimin me një zgjidhje që kësaj radhe nuk do të jetë kurban i paqartësisë që ekzistonte dje tek komuniteti ndërkombëtar. Me këtë njeri, Shqipëria është zhytur më shumë në krim. Pyetja bazë që ata i përgjigjen negativisht; Me këtë qeverisje kemi më shumë apo më pak eksport kriminal drejt vendeve të tjera. Më pak apo më shumë emigrantë të paligjshëm? Përgjigja është më shumë krim nga Shqipëria, më shumë emigracion. Edi Rama ka zgjedhur që vendi të mos qeveriset sipas rregullave evropiane.

Qeveri tranzitore do të thotë një qeverisje që të përgatis kushtet për zgjedhjet që nuk do të jenë peng i krimit dhe parave të drogës, ku qytetarët do të krijojnë atë hapësirë…duke rifituar Parlamentin. Këtë nuk mund ta bëj një kryeministër, ekzistenca politike e të cilit ka zgjedhur për të mbijetuar për interesa të një grushti oligarkësh dhe kriminelësh.

Zgjidhja politike është ajo për t’ju rikthyer sovranit, për të legjitimuar një parlament. Pra, largimi i këtij kryeministri, një qeveri tranzitore që përgatit reformat kyçe dhe zgjedhje të lira dhe të ndershme si dhe i jep shanse Shqipërisë për të hapur negociatat me BE dhe më pas shkuarja në zgjedhje të parakohshme. Cili është

/oranews.tv/

Loading...

Komente (1)

  1. Lulzim Basha eshte nje politikan i mire dhe person i shume afte, mirepo duhet te lirohet sa me pare nga hipnoza ne te cilen e mban dhe e kontrollon Sali Berisha!
    Sa me shpejte te pamvarsohet dhe te jet vetvetja, aq me mire do ta realizoj veten e vet ne kuptimin politik dhe inteleltual!!

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej