Ka than' i moçmi: 

“Shqiptari e ka zakon që kundështon para se të marrë vesh".

                          -Faik Konica

Basha në Bruksel: Zgjedhjet e lira dhe dekriminalizimi, kusht për negociatat

Nga Klodiana 0

Në një vizitë në Bruksel kryetari i PD-së, Lulzim B​asha u prit në një takim pune nga Presidenti i Partisë Popullore Europiane, Joseph Daul dhe eurodeputeti Eduard Kukan.

Në takim u diskutuan zgjedhjet e ardhshme në Shqipëri  dhe aspiratat europiane të vendit, që zgjedhjet të jenë të lira dhe të ndershme.

“Shumica europarlamentare është e qartë se zgjedhjet e lira dhe të ndershme, dekriminalizimi dhe lufta kundër krimit të organizuar dhe drogës, janë kushte të patjetërsueshme për hapjen e negociatave me BE-në dhe se Shqipëria duhet t’i përballë këto probleme në mënyrë urgjente dhe të drejtpërdrejtë”, deklaroi Daul.

PPE do të mbështesë dhe asistojë Partinë Demokratike gjatë procesit zgjedhor duke sjellë përvojën e çmuar të vendeve anëtare. Mbështetja e PPE u sanksionua edhe përmes Rezolutës për Shqipërinë të miratuar dje me votë unanime nga Asambleja Politike e PPE.

Loading...

Lini një koment

Adresa juaj e Email-it nuk do të bëhet publike

Mund të përdorni HTML tags dhe atributet: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>

Ky sajt përdor Akismet-in për të pakësuar numrin e mesazheve të padëshiruara. Mësoni se si përpunohen të dhënat e komentit tuaj.

gjithësej